Our timeline

Early years 1933-1964
September 1933 Laurie Baker ('Com') and Michael Jerrom ('Skipper') started the 24th Hastings (Grammar School) Troop.
November 27th 1933 The Troop was formally invested. Three Patrols formed: Ravens, Swifts and Otters
Whitsun 1934 First camp at Humphrey's Farm, Guestling
July 1934 First summer camp: two weeks at Shopham Bridge, Petworth
December 1934 First Troop Concert
June 1935 Fourth Patrol: Lions
Spring 1936 Fifth Patrol: Bulldogs
January 1937 First Pantomime ('Robinson Crusoe')
April 1937 First King's Scouts attended Windsor Parade.
Summer 1937 Seniors began meetings unoffically.
Spring 1938 First sailing boat: "Why Worry" at Rye Harbour.
September 1938 Second sailing boat "Pelican". Ronald Byrom ('Bish') and Harold Bowmer ('Cox'n') joined.
August 1939 Troop helped evacuees from London and acted as messengers. Scouts continued through the blackout. Paper salvage began.
21st July 1940 School was evacuated to St. Albans. Camping continued throughout the war in camouflaged tents. Sixth & seventh Patrols: Seagulls and Eagles
6th November 1944 The Troop meetings began again in Hastings.
May 1945 Eighth Patrol: Badgers. 66 Scouts and 9 Seniors in the Troop.
September 1946 Tommy Cookson ('Cookie') joined.
30th June 1947 First Senior Scouts officially invested.
23rd October 1950 24th Hastings Rover Crew was inaugurated.
Summer 1956 The Troop won the County Camping Competition
June 1957 Group Executive Committee formed
January 1961Last of 27 Troop Shows ('Dick Whittington')
March 1961 Three Rovers gained the First Duke of Edinburgh Gold Awards in Hastings
July 1963 Cox'n and Cookie retired. Troop reduced to 4 Patrols: Bulldogs, Lions, Ravens and Swifts
September 1963 Dave Thompson joined.
July 1964 Com retired. Bish in charge. Seniors' continental cycle tour.
1964-2002
September 1964The School moved from Nelson Road to Parkstone Road. The Troop occupied its first Scout Hut, by the Copse. Roger Plumb joined
1966 Dave became Scout Leader. The Advance Party Report was published. New uniform and training programme phased in. The age range for Scouts was extended to 16th birthday. Seniors and Rovers were replaced by Venture Units for 16 - 20 year-olds
Venture Unit visit to Scandinavia.
1969Formation of Group Supporters' Association
1973 Dave retired. Roger Scout Leader
1977New Scout Hut opened
May 1983 First Chief Scout's Challenge expedition to the Lake District
1984 Visit of the Chief Scout, Major-General R. Walsh, to celebrate the Troop's 50th anniversary
1986Launch of 2nd Troop 'Gilridge'; ran until 1998
January 1993 Cub Pack started
November 1994 David Carter Scout Leader
September 1999Group moved into new building. Beaver section started. Neil Mackrell Scout Leader (until 2002)
2002 Venture Units replaced by Explorer Units - no longer section of Scout Group. New training programme and uniform.
since then